CENSO Technická univerzita v Košiciach Pošta na TUKE MAIS Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Telefónny zoznam


Ústav recyklačných technológií

Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Technická univerzita v Košiciach

English
ÚstavŠtúdiumVeda a výskumSpoluprácaKontakt our_facebook

Bakalárske práce

Postup pri výbere témy záverečnej (ZP) bakalárskej práce

  1. Študent si vyberie tému ZP, o ktorú má záujem.
  2. Kontaktuje vedúceho vybranej ZP. Prekonzultuje a dohodne spôsob riešenia ZP.
  3. Po konzultáciách s vedúcim ZP a jeho schválením sa prihlási na tému ZP v MAISe.
  4. Na jednu tému sa môžu prihlásiť aj viacerí záujemcovia školiteľ sa rozhodne komu priradí tému ZP.
  5. V prípade, že si študent tému ZP nevyberie v termíne, bude mu táto pridelená riaditeľom ústavu z voľných tém ZP.

Termíny:
Zverejnenie tém: najneskôr do 01.06.2024
Výber témy a zapísanie študenta do MAISu: od 1.6.2024 do 30.6.2024

Témy Bc. prác v ak. roku 2024/2025 pracovisko: Ústav recyklačných technológií na FMMR TUKE

Vedúci ZP Názov práce Anotácia Požadovaný výstup Požiadavky
doc. Ing. Zita Takáčová, PhD. „Direct recycling“ ako pokročilá metóda recyklácie lítiových akumulátorov z elektromobility „Direct recycling“ alebo tzv. priama recyklácia je nový prístup k recyklácii lítium-iónových akumulátorov a v posledných rokoch si získala značnú pozornosť akademického a priemyselného sektora. Hlavným cieľom priamej recyklácie je účinne obnoviť aktívne elektródové zdroje a ostatné zložky v pevnej fáze pri zachovaní elektrochemického výkonu. Práca sa má zamerať na analýzu súčasného stavu v oblasti priamej recyklácie Li akumulátorov so zameraním na popis technológie, výhody, nevýhody. • najnovšie údaje o zložení a výskyte Li akumulátorov z elektromobility na odpadovom trhu• podrobný popis technológie priamej recyklácie Li akumulátorov • výhody, nevýhody, obmedzenia priamej recyklácie • porovnanie s konvenčnými technológiami • prehľadová tabuľka • bloková schéma Anglický jazyk Práca s vedeckou literatúrou.
Ing. Jana Pirošková, PhD. Vplyv zálohovania PET fliaš a plechoviek na triedený zber v rámci produkcie komunálnych odpadov na území SR Slovenská republika od 1.1.2022 zaviedla zálohový systém pre PET fľaše a plechovky. Pred zavedeným zálohovaním, PET fľaše v triedenom zbere predstavovali takmer 30% a plechovky takmer 7%. Už teraz je zjavné, že zálohovanie významne prispelo k znižovaniu množstva plastových fliaš a plechoviek v triedenom zbere. Bakalárska práca sa bude zameriavať na systém zálohovania ako aj na štatistické vyhodnocovanie produkcie týchto komodít pred a po zavedení zálohovania v rámci Slovenskej republiky a vybraných štátov EÚ, ktoré tento systém zálohovania už majú zaradený dlhšiu dobu. Výstupom bakalárskej práce bude spracovanie získaných výsledkov vo forme vhodne zvolených tabuliek a grafov. Štatistické vyhodnotenie a literárny prehľad v produkcii a separácii záujmových komodít pred a po zavedení zálohového systému. Navrhnutie prípadných zmien pri zvýšení efektívnosti zálohového systému. Vlastná anketa študenta o záujem resp. nezáujem o zálohový systém u vybraného okruhu občanov. Práca s vedeckou literatúrou.
prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD. Nové spôsoby recyklácie fotovoltických panelov Fotovoltické panely (PV) sú po skončení životnosti cenným zdrojom viacerých kovov (Si, Cu, Al, In, Ga, Se, Ag a pod....) a ďalších materiálov (sklo, plast). Aj keď sú čiastočne priemyselne zvládnuté procesy na zisk Al, Cu a Ag (ojedinele aj Si), získavanie vzácnych kovov z PV panelov ako sú napríklad Ga, In, Se nie je v súčasnosti stále ekonomické a aplikované v praxi. Cieľom Bc práce je preskúmať súčasnú situáciu a slabé miesta v recyklácii PV panelov vo svete a realizovať prehľad v druhoch a zložení používaných PV panelov. Zároveň je zámerom pomocou odbornej literatúry vyhľadať nové perspektívne spôsoby spracovania a recyklácie PV panelov, ktorými je možné efektívne zvýšiť mieru recyklácie a zisku kovov a materiálov z PV panelov.Práca ma teoreticko-praktický charakter.  • Popis druhov a zloženia PV panelov používaných • Literárny prehľad metód recyklácie použitých PV • Návrh možných nových spôsobov zvýšenia úrovne recyklácie a zisku kovov z PV Praktický test zameraný na demontáž, čiastočnú fyzikálno-chemickú úpravu PV a analýzu zloženia demontovaného PV.   - Práca s odbornou a vedeckou zahraničnou literatúrou. - Praktické testy v laboratóriu. - Práca s analyzátorom a výpočty materiálovej bilancie PV - Návšteva reálnej prevádzky (nakladanie s PV panelmi)
prof. Ing. Jarmila Trpčevská, CSc. Nakladanie s textilným odpadom V súčasnosti sa na výrobu nových textilných vlákien recykluje menej ako jedno percento použitého oblečenia. Recyklácia textilu je stále v začiatkoch. Často staré textílie končia na skládkach alebo sa jednoducho spália. Recyklácia textilu okrem environmentálnych výhod stimuluje vytváranie pracovných miest, generuje príjmy, šetrí zdroje, znižuje náklady na odpadové hospodárstvo a podporuje inovácie. Opísať environmentálny dopad výroby textilu a aktuálny stav v oblasti nakladania s odpadom z textilu. Poukázať na stratégiu EÚ pre udržateľný a obehový textil. Poukázať na rozdiely v nakladaní s odpadom v jednotlivých častiach sveta. Anglický jazyk Skutočný záujem o uvedenú problematiku.
doc. RNDr. Silvia Ružičková, PhD. Možnosti využitia prírodných a syntetických zeolitov. Chemické a fyzikálne vlastnosti predurčujú tieto materiály k ich širokému využitiu. Cieľom práce bude spracovať literárny prehľad zameraný prednostne na domáce surovinové zdroje zeolitov a možnosti ich aplikácie pri “zelených technológiách“ v oblasti vodohospodárstva pri dekontaminácii vôd. Komplexná teoretická práca, ktorá svojou aktuálnosťou a informačnou obsažnosťou môže významne podporiť danú problematiku riešenú v rámci plánovaného vedeckého projektu. Výstupom práce bude charakteristika/prehľad uvedených zeolitov, ich vlastností, s dôrazom na slovenské surovinové zdroje. Znalosť anglického jazyka a práce s vedeckými databázami. 
Ing. Jakub Klimko, PhD. Nové typy batérií a možnosti ich recyklácie Vývoj nabíjateľných batérií napreduje z dôvodu zlepšovania výkonnostných parametrov, medzi ktoré sa radí prúdová hustota, počet cyklov, výkon pri vybíjaní a podobne. Súčasne sa výrobcovia snažia znížiť výrobné náklady a riziká nedostatku vstupných surovín formou substitúcie drahých, rizikových a nedostatkových materiálov. Výsledkom vývoja je vznik nových typov batérií, ktorých recykláciu bude potrebné prispôsobiť zmenám v ich chemickom zložení a v ich konštrukcií. Práca sa má zamerať na analýzu súčasného stavu v oblasti výskumu nových materiálov a na možnosti ich materiálovej recyklácie.  Výstupom práce je prehľad moderných materiálov využívaných pre výrobu nových druhov batérií, analýza chemického zloženie batérií a návrh recyklačného procesu vybraného druhu batérií formou ideovej blokovej schémy. Potrebná znalosť anglického jazyka
doc. Ing. Dušan Oráč, PhD. „Deep Eutectic Solvents“ – perspektívy a využitie v hydrometalurgii Táto bakalárska práca sa zaoberá štúdiom deep eutectic solvents (DES), čo sú inovatívne rozpúšťadlá, ktoré predstavujú perspektívnu alternatívu k tradičným organickým rozpúšťadlám a iónovým kvapalinám. DES sú zmesi dvoch alebo viacerých zložiek, ktoré tvoria eutektickú zmes s nižším bodom tavenia ako jednotlivé zložky. V posledných rokoch sa začínajú využívať v hydrometalurgii. Cieľom práce je poskytnúť komplexný prehľad o súčasnom stave výskumu v oblasti „deep eutectic solvents“, vlastnosti, príprava, identifikovať ich výhody a nevýhody a diskutovať o budúcich možnostiach ich využitia v hydrometalurgii, prípadne v inom priemysle. Znalosť anglického jazyka
Ing. Tomáš Vindt, PhD. Zhodnotenie potenciálu úletu z výroby nehrdzavejúcej ocele ako druhotnej suroviny Bakalárska práca posudzuje vedľajší produkt – odpad (prachový úlet), z výroby nehrdzavejúcej ocele v AOD konvertore ako možnú druhotnú surovinu. Predmetný úlet obsahuje približne 20 % Fe, 16 % Ca, 2 – 6 % Zn, 1.5 – 7 % Cr a 4 % Mn. Okrem toho sa v úlete nachádza aj Mo na úrovni 1 %. Cieľom práce je zhodnotiť materiálový potenciál uvedeného úletu ako druhotnej suroviny na základe prvkového a fázového zloženia, zhrnúť výsledky laboratórneho výskumu v oblasti jeho možného spracovania, ako aj jeho aktuálnu recykláciu v priemyselnej praxi. Na základe dostupnej odbornej literatúry objektívne zhodnotiť potenciál úletu z výroby nehrdzavejúcej ocele ako možnej druhotnej suroviny s orientáciou na priemyselnú prax. Znalosť anglického jazyka, práca s internetom, zanietenosť pre štúdium odborných publikácií ohľadom predmetnej problematiky
doc. RNDr. Mária Heželová, PhD. Možnosti odstraňovania chloridov z odpadových vôd Hodnoty koncentrácií chloridov v odpadových vodách stanovené pre rôzne odvetvia priemyslu sú častokrát mnohonásobne prekročené. Nutnosť ich zníženia pod limitné hodnoty dané legislatívou alebo odstránenia je legitímnou podmienkou pre ich vypúšťanie (napr.do recipientu). Rôzne fyzikálne a chemické metódy môžu tieto koncentrácie upraviť. Výstupom práce bude vytvorenie prehľadu fyzikálno-chemických metód vhodných na zníženie koncentrácie alebo odstránenie chloridov v priemyselných vodách, s ohľadom na interferujúce zložky odpadových vôd, pH a ďalšie parametre. Zahrnuté budú legislatívne predpisy upravujúce povolené koncentrácie pre jednotlivé odvetvia priemyslu. Znalosť anglického jazyka a práce s vedeckými databázami.
doc. Ing. Dagmar Remeteiová, PhD. Mikroplasty v životnom prostredí. Mikroplasty (MP) predstavujú perzistentné znečisťujúce látky spôsobujúce značné obavy z hľadiska zdravia životného prostredia. Vzhľadom na vysokú aktuálnosť témy cieľom práce bude vypracovať literárny prehľad o charakteristikách, výskyte a ich potenciálnom vplyve na životné prostredie ako aj o ich toxicite, biologickej dostupnosti a bioakumulácii. Výsledkom práce bude sumarizácia poznatkov o výskyte, vlastnostiach a pôvode MP v zložkách ŽP (vo vodách, sedimentoch, pôde a atmosfére) ako aj o ich osude a mobilite v ŽP. Znalosť anglického jazyka, schopnosť práce s internetom a vedeckou literatúrou.
doc. Ing. Pavol Liptai, PhD. Matematické modelovanie hluku v interiéri prevádzky na spracovanie odpadov Matematické modelovanie hluku v interiéroch a priemyselných prevádzkach je jedným z nástrojov na vizualizáciu hladín hluku. Tento nástroj je využívaný hlavne pre lepšiu predstavu o hlukovej záťaži pracovníkov v prevádzkach a pre lepšie posúdenie ich zaradenia do kategórie prác v súvislosti z fyzikálnymi faktormi. Práca bude zameraná na analýzu súčasného stavu konkrétnej prevádzky na spracovanie odpadov so zameraním sa na charakterizáciu technológie a procesov a následne po posúdení súčasného stavu, na návrh možností pre zlepšenie súčasného stavu v oblasti hlukového zaťaženia v danej prevádzke. • teoretický rozbor fyzikálnych parametrov • analýza a rozbor prevádzok na spracovanie odpadov z pohľadu zdrojov hluku • experimentálna časť s vykonaním a spracovaním meraných desktriptorov hluku • Matematické modelovanie – vytvorenie interiérovej hlukovej mapy • Analýza platnej legislatívy a noriem • Návrh opatrení na zlepšenie súčasného stavu expozície hlukom - Anglický jazyk - Nemecký jazyk - Práca s vedeckou literatúrou - Samostatnosť - Kritické myslenie - Pokročilé znalosti matematiky - Práca s vybraným softvérom na matematické modelovanie hluku

Fotogaléria

Detská univerzita

Pre študentov

Ak si študentom na ÚRT a hľadáš informácie o predmetoch, skúškach alebo záverečných prácach
v sekcii "štúdium"