CENSO Technická univerzita v Košiciach Pošta na TUKE MAIS Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie Telefónny zoznam


Ústav recyklačných technológií

Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie
Technická univerzita v Košiciach

English
ÚstavŠtúdiumVeda a výskumSpoluprácaKontakt our_facebook


Diplomové práce

Aktuálne diplomové práce v akademickom roku 2024/2025

Druhý ročník Ing.

Školiteľ Študent Názov záverečnej práce
doc. Ing. Pavol Liptai, PhD. Bc. Leokádia Malecová Využitie magnetických snímačov pri triedení vodivých materiálov.
doc. Ing. Martina Laubertová, PhD. Bc. Alexandra Janitorová Zhodnocovanie vyradených žiariviek.
doc. Ing. Zita Takáčová, PhD. Bc. Martin Kurian Získavanie kovov z výluhov po lúhovaní aktívnej hmoty použitých lítiových akumulátorov.
doc. RNDr. Mária Heželová, PhD. Bc. Daniela Krajňáková Aplikácia elektrokoagulácie pri odstraňovaní nekovových kontaminantov z odpadových vôd.
Ing. Jana Pirošková, PhD. Bc. Lea Toporceová Materiálový potenciál kalu z neutralizačnej stanice z procesu pozinkovania.

Postup pri výbere témy záverečnej inžinierskej práce

  1. Študent si vyberie tému ZP o ktorú má záujem
  2. Osobne kontaktuje vedúceho ZP. Prekonzultuje a dohodne spôsob riešenia ZP
  3. Po konzultáciách s vedúcim ZP a jeho schválením sa prihlási na tému ZP v MAISe
  4. Na jednu tému sa môžu prihlásiť aj viacerí záujemcovia, školiteľ sa rozhodne komu priradí tému ZP
  5. V prípade, že si študent tému ZP nevyberie v termíne, bude mu táto pridelená vedúcim ústavu z voľných tém ZP
  6. Termíny:
    Zverejnenie tém: najneskôr do 01.10.2024
    Výber témy a zapísanie študenta do MAISu: 1.10.2024-20.10.2024


Vedúci ZP   Názov práce   Anotácia   Požadovaný výstup   Požiadavky  
prof. Ing. Andrea Miškufová, PhD.   Získavanie vybraných vzácnych kritických kovov z druhotných surovín. Cieľom práce je mapovať výskyt vybraných vzácnych kritických kovov ako sú ytrium, neodým, lítium a pod. v druhotných surovinách a odpadoch a skúmať možnosti ich identifikácie a analýzy. Tieto kovy sú dôležité pre zelenú transformáciu priemyslu a spoločnosti. Navyše sú zastúpené v surovinách často v malých, pre spracovanie neatraktívnych množstvách a následne sú na okraji záujmu a ich potenciál ako druhotnej suroviny sa stráca. Problémom recyklácie vzácnych kovov je tiež nedostatok informácií o celkovom zložení komplexných produktov spotreby a prúdov odpadov (elektroodpade, batériách, vozidlách) alebo výskyt vzácnych kovov v medziproduktoch recyklácie alebo v alternatívnych surovinách a v priemyselných odpadoch. Snahou práce je zmapovať dostupnosť a potenciál vzácnych kovov v SR.   Práca teoreticko-experimentálny charakter a vyžaduje intenzívnu prácu v zhromažďovaní a testovaní rôznych druhoch surovín. Výstupom práce je spracovaný teoretický a praktický prehľad o výskyte vybraných vzácnych kovov v odpadoch a surovinách a dostupných metódach a vhodných postupoch ich charakterizácie a analýzy. Práca vyžaduje cestovanie a pozitívny vzťah a ochotu učiť sa využívať rôzne analytické metódy.
doc. Ing. Dušan Oráč, PhD. Alternatívne hydrometalurgické metódy spracovania lítiových článkov  
Prof. Ing. Jarmila Trpčevská, CSc.   Zvýšenie recyklácie hutníckych kalov využitím magnetickej separácie ich kovonosných častí   Práca bude zameraná na využitie magnetickej separácie pri oddeľovaní magnetického podielu od nemagnetického v kaloch pochádzajúcich z výroby železe a ocele v spoločnosti U.S.Steel Košice.       Výstupom bude získanie poznatkov z účinnosti magnetickej separácie pri meniacich sa podmienkach magnetickej separácie z hľadiska obsahu vody v kale na základe realizovaných. Pri riešení navrhovanej diplomovej práce sa predpokladá záujem, určitá experimentálna zručnosť a nápaditosť pri realizácii skúšok.
doc. Ing. Dagmar Remeteiová, PhD. Posúdenie vhodnosti vybraných fyzikálnochemických postupov pre efektívnu úpravu odpadových vôd. Práca bude zameraná na hľadanie vhodného postupu pre efektívnu úpravu prevažne anorganicky znečistených vôd typických pre banský a hutnícky priemysel. Proces úpravy bude pozostávať z dvoch etáp: (1) zníženie vyšších obsahov iónových zložiek vôd (napr. zrážaním) a (2) odstránenie zvyškových obsahov zložiek metódami iónovej výmeny a/alebo adsorpcie. V druhej etape bude pozornosť užšie venovaná využitiu prírodných zeolitov ako finančne menej náročných materiálov v porovnaní s komerčne vyrábanými. V teoretickej časti práce zvládnuť problematiku úpravy anorganicky znečistených odpadových vôd s využitím syntetických aj prírodných materiálov. V praktickej časti porovnať a zhodnotiť výsledky/účinnosti získané aplikáciou vybraných postupov úpravy vody ako aj porovnať adsorpčné, resp. iónovýmenné vlastnosti prírodných a syntetických materiálov na báze zeolitov. znalosť anglického jazyka, práca s internetom a odbornou literatúrou, manuálna – laboratórna zručnosť.
Doc. Ing. Pavol Liptai, PhD. Optimalizácia hlukovej záťaže recyklačnej prevádzky pomocou matematického modelovania Práca bude zameraná na meranie a analýzu deskriptorov charakterizujúcich hladiny zvuku v prevádzke a optimalizáciu tejto prevádzky za pomoci nástrojov matematického modelovania. Výstupom práce bude obsah zameraný na ciele, ktoré sú popísané v anotácii. Práca bude obsahovať teoretickú aj experimentálnu časť a záverom práce budú vlastné optimalizačné návrhy. Práca s PC, práca s databázou: Science Direct, Scopus, WOS a atď. Anglický jazyk, kritické a konštruktívne myslenie. Znalosti programov pre simuláciu a modelovanie.
Ing. Jakub Klimko, PhD. Materiálová bilancia procesu recyklácie lítiových akumulátorov Recyklačné procesy (hydrometalurgické, pyrometalurgické) sa vo všeobecnosti navrhujú na základe teoretického termodynamického štúdia, ktorým je možné predpovedať priebeh jednotlivých chemických reakcií. Experimentálnym štúdiom sa následne v laboratórnych podmienkach overuje schodnosť a účinnosť jednotlivých procesov v závislosti od zvolených podmienok. Pred overovaním technológie v poloprevádzkových podmienkach je nutné vykonať materiálovú bilanciu procesu. V uvedenej práci je cieľom na základe zvoleného postupu vykonať materiálovú bilanciu procesu recyklácie lítiových akumulátorov s možnosťou overenia miery ekonomického zhodnocovania tohto druhu odpadu. Cieľom teoretickej časti bude prehľad literatúry, na základe ktorého sa navrhne a zrealizuje séria experimentov spracovania použitých lítiových akumulátorov. Výsledkom práce bude materiálová bilancia vybraného procesu obsahujúca materiálové toky, vypočítané účinnosti jednotlivých procesov, straty a prípadne sa proces môže vyhodnotiť aj z ekonomického hľadiska. Potrebná znalosť anglického jazyka, práca s PC
Ing. Zita Takáčová, PhD.   Využitie tepelných postupov pri spracovaní aktívnej hmoty použitých lítiových akumulátorov Aktívna hmota použitých lítiových akumulátorov predstavuje hodnotný zdroj viacerých kovov, ako je Co, Li, Mn, Ni, prípadne ďalšie. Pre ich selektívne získavanie je potrebné viackrokové spracovanie s využitím pyro a hydrometalurgických metód. Diplomová práca sa má zamerať na tepelné postupy, ktoré možno pri spracovaní aktívnej hmoty použiť s cieľom získať medziprodukty, z ktorých sa následne získavajú prítomné kovy. Hlavným výstupom teoretickej časti bude prehľad používaných metód tepelnej úpravy aktívnej hmoty vytvorený na základe štúdia súčasného stavu vo výskume. Práca bude pozostávať aj z experimentálnej časti, kde sa overí vybraný tepelný postup , napr. praženie, v laboratórnych podmienkach.   Práca s vedeckými databázami Web of Science, SCOPUS, Anglický jazyk, Proaktívny prístup.  
Ing. Jana Pirošková, PhD. Elektrolytické získavanie zinku z roztokov po hydrometalurgickom spracovaní zinkového úletu. Diplomová práca bude zameraná na elektrolytické získavanie zinku z roztokov po hydrometalurgickom spracovaní zinkového úletu. Cieľom práce bude literárna rešerš dostupných odborných publikácii, na základe ktorých sa navrhne a experimentálne overí navrhovaný postup elektrolytického získavania zinku z roztokov. Výstupom diplomovej práce bude literárna rešerš v súčasnosti bežne využívaných metód, postupov a aplikovaných podmienok, ktoré sa využívajú pri tomto technologickom postupe. Po literárnej rešerši sa navrhnú experimentálne podmienky štúdia elektorlytického získavania zinku z roztokov. Výsledkom experimentálnej časti práce budú uvedené optimálne podmienky. Práca s PC,práca s databázou: Science Direct, Scopus, WOS a atď., zručnosť pri práci v laboratóriu.

Fotogaléria

Detská univerzita

Pre študentov

Ak si študentom na ÚRT a hľadáš informácie o predmetoch, skúškach alebo záverečných prácach
v sekcii "štúdium"