Postrehy z workshopu "Digital Teching Competencies" v Slovinsku.
doc. Ing. Martina Laubertová, PhD.
docent na Ústave recyklačných technológií Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie.
Mobilita a študijné pobyty pedagógov sú veľmi vítanou a významnou príležitosťou ako zvýšiť kvalitu vysokoškolskej výučby. Ponúkajú tiež možnosť nadviazať nové kontakty a vymieňať si pedagogické skúsenosti.
Z toho dôvodu som v auguste reagovala na výzvu zverejnenú EIT Regionálnym HUB centrom pre nerastné suroviny v Košiciach. Podarilo sa, a v septembri som sa ako jediná zástupkyňa Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie spolu s kolegami z fakulty BERG zúčastnila dvojdňového workshopu, ktorý sa konal v Ľubľane v Slovinsku. Workshop bol určený pre pedagógov, ktorí vyučujú predmety zamerané na ťažbu, úpravu a spracovanie nerastných surovín a jeho cieľom bolo ukázať, že pomocou digitálnych technológií je možné vyučovanie týchto predmetov posunúť na vyššiu úroveň.
Workshopu sa zúčastnili aj pedagógovia zo Španielska, Srbska, Albánska a Slovinka. Absolvovaním workshopu som získala nový, moderný pohľad na súčasné trendy v digitalizácii vyučovacieho procesu v súvislosti s vysokoškolským vzdelávaním pod dohľadom skúsených odborníkov z RWTH Aachenu, Nemecko. Absolvovala som praktické cvičenia od jednoduchých digitálnych riešení až po zložité systémy zmiešanej reality (MR). Počas workshopu som si mohla vymieňať skúsenosti a diskutovať o tom, ako by mohla vyzerať vyučovacia hodina implementovaním digitálnych nástrojov v procese výučby. Možnosť absolvovať takýto typ workshopu odporúčam aj iným pedagógom nielen technického zamerania.