Laboratórium spracovania priemyselných odpadov
Laboratórium spracovania priemyselných odpadov (LSPO) je spoločným pracoviskom Ústavu recyklačných technológií FMMR TUKE a ŽP Výskumno-vývojového centra s.r.o. spolupracujúcich na zmluvnom základe. Zámer vybudovať moderné Laboratórium vznikol zo spoločenskej objednávky plniť odporúčania Európskej komisie a zároveň riešiť nutnosť materiálovej recyklácie množstva priemyselných odpadov tak, aby odpovedali súčasným požiadavkám.
LSPO vzniklo slávnostným podpísaním zmluvy medzi Katedrou neželezných kovov a spracovania odpadov HF TUKE (v súčasnosti Ústav recyklačných technológií FMMR TUKE) a Výskumno-vývojovým centrom Železiarní Podbrezová, s.r.o. na 5. medzinárodnej vedeckej konferencii Odpady – druhotné suroviny, ktorá sa konala v dňoch 04. – 07. júna 2013 v Liptovskom Jáne. Existenciu laboratória podpísali prorektor pre vzdelávanie TUKE prof. Pavel Raschman, dekan Hutníckej fakulty TUKE (v súčasnosti Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie – FMMR) doc. Peter Horňak, vedúci katedry KNKaSO HF TUKE prof. Tomáš Havlík a riaditeľ ŽP Výskumno-vývojového centra, s.r.o. prof. Ľudovít Parilák. Zmluva o zriadení LSPO medzi KNKaSO HF TUKE a ŽP VVC, s.r.o. je významným krokom pre obe zúčastnené strany a nadväzuje na dlhoročnú vzájomnú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja spracovania odpadov vznikajúcich pri výrobe ocele v ŽP, a.s. Prostredníctvom LSPO sa vytvorí priestor pre úzku spoluprácu školy s praxou, zabezpečia sa vhodné technické a materiálne podmienky pre realizáciu výskumu a vývoja v oblasti recyklácie kovonosných odpadov.
Účelom a cieľom činnosti LSPO je integrácia výskumných kapacít do spoločnej platformy umožňujúcej efektívne realizovať výskum, vývoj a inovačné podnikanie v oblasti získavania a spracovania druhotných surovín, predovšetkým riešenie aktuálnych problémov podnikovej praxe a urýchlený transfer výsledkov vedy a výskumu do praxe v podobe konkrétnych inovačných projektov.
Laboratórium rieši úlohy základného a aplikovaného výskumu materiálovej recyklácie priemyselných odpadov, pričom:
- rieši úlohy tvorby a využívania databáz v materiálovej recyklácii odpadov,
- zhromažďuje, eviduje a sprístupňuje výsledky vedeckých prác v tejto oblasti,
- poskytuje poradenskú a expertíznu činnosť,
- overuje schodnosť procesov v laboratórnom, poloprevádzkovom a prevádzkovom meradle,
- vypracováva know-how podľa objednávky konkrétneho zákazníka,
- rieši domáce a medzinárodné vedecko-výskumné projekty podľa zverejnených výziev,
- zameriava sa na riešenie strategických úloh problematiky priemyselných odpadov vznikajúcich v slovenských hutníckych závodoch.
V roku 2014 získalo LSPO prestížne ocenenie Cenu odpadového hospodárstva „Zlatý mravec 2013“ v kategórii „Inovatívne riešenie“. V roku 2014 získalo LSPO ďalšie ocenenie na medzinárodnej konferencii Technika ochrany prostredia cenu TOP 2014 a to 2. miesto v kategórii „Environmentálna technológia.
Laboratórium LSPO v roku 2023 oslavuje 10 rokov od svojho založenia. Počas svojho pôsobenia sa podarilo:
- vybudovať pilotné poloprevádzkového zariadenia na hydrometalurgické spracovanie priemyselných odpadov,
- realizovať 13 výskumných úloh z týchto oblastí:
- Riešenie problematiky spracovania úletov z elektrickej oblúkovej pece v Železiarňach Podbrezová a.s.
- Materiálová recyklácia oceliarenských trosiek
- Problematika čistoty druhotných surovín
- organizovať spoločné odborné semináry:
- Rok 2015: „Technológie recyklácie druhotných surovín“
- Roky 2016, 2018, 2019: „Materiálová recyklácia priemyselných odpadov“
- publikovať viac ako 60 odborných a vedeckých článkov,
- riešiť viac ako 20 záverečných bakalárskych, diplomových a doktorandských,
- vychovať viacerých odborníkov pre prax.
Významným výsledkom je aj uplatnenie produktu z hydrometalurgického spracovania úletov z elektrickej oblúkovej pece vo forme produktu: polovodičovej súčiastky – varistor. Táto súčiastka bola zapísaná ako úžitkový vzor: Polovodičová súčiastka (varistor) vyrobená zo ZnO získaného recykláciou priemyselných odpadov, Číslo prihlášky: 50037-2022, Číslo dokumentu: 9685, 25. 1. 2023.
V prípade záujmu o spoluprácu kontaktujte: doc. Ing. Dušan Oráč, PhD.- Riaditeľ ústavu Tel: (+421) 055 602 24 28 Email:dusan.orac@tuke.sk