Dňa 12.4.2023 sa na pôde Technickej univerzity v Košiciach, Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie v spolupráci so spoločnosťou U. S. Steel Košice, s.r.o. uskutočnil bádateľský kurz za poznaním s názvom "Ako recyklovať mobilné telefóny". Tento kurz bol realizovaný v rámci projektu NEXTGen Steel, ktorý podporuje aj vzdelávanie a rozvoj tvrdých a mäkkých zručností u mladých ľudí, žiakov a študentov. Cieľom takéhoto vzdelávania je vzbudiť záujem detí o recykláciu a priblížiť im ju najmä z reálnej a praktickej stránky. Deti sú motivované objavovaním, bádaním a následným uvedomením si pocitu radosti a nadšenia z vyriešených úloh.
Kurz sa uskutočnil formou prezentácie a praktickej realizácie v trvaní 2 hodín. Deti boli zapojené do procesu riešenia zadaných úloh na tému recyklácie. Na základe vzájomnej diskusie po prednáške a postupným usmerňovaním tímom mladých skúsených pedagógov z Ústavu recyklačných technológií si postup spracovania vyradených mobilných telefónov-smartónov mohli deti aj prakticky vyskúšať v laboratóriu. Samozrejmosťou bolo poučenie o bezpečnosti pri práci a zabezpečenie ochranných pomôcok.
V laboratóriu si deti najskôr pod odborným dohľadom demontovali vyradený mobilný telefón, jednotlivé časti si odvážili, výsledky zapisovali do pripravenej tabuľky a následne vyhodnotili. Frakciu s obsahom kovov, ktorú získali z demontovaného mobilu, podrvili na kladivovom drviči a ďalej roztriedili na sitovacom zariadení. Frakciu s najväčšie zastúpeným obsahom kovov potom chemicky spracovali vybranými chemickými metódami.
Po úspešnom ukončení praktickej časti získali deti certifikát o absolvovaní kurzu „Ako recyklovať mobilné telefóny“ spolu s fotografiami z kurzu.
Vedenie ústavu recyklačných technológií (ÚRT) spolu s garantkou kurzu doc. Laubertovou vyjadruje vďaku za podporu a spoluprácu spoločnosti U.S.Steel Košice, s.r.o., projektu Next Gen Steel. Rovnako vďaka patrí aj mladému tímu ÚRT a to najmä lektorovi a realizátorovi praktickej časti kurzu Ing. Jakubovi Klimkovi, PhD. ďalej Ing. Jane Piroškovej, PhD., doktorandom Ing. Šimonovi Nagyovi, Ing. Vladimírovi Marcinovi a študentke prvého ročníka inžinierskeho štúdia Bc. Kristíne Talianovej.